تحصیل درکاردیف

كارديف مركز کشور ولز (Wales) مي باشد كه در جنوب غربي بريتانيا و در كنار اقيانوس اطلس واقع است، شهري است با 300 هزار نفر جمعيت كه به بزرگي لندن نبوده، بسيار قابل دسترس است و همه امكانات شهري و تسهيلات مورد نياز در آن موجود مي باشد.

شبكه اتوبوس راني وسيع و دقيق و نيز قطار به تمام نقاط شهر و مناطق و روستاهاي خارج شهر و شهر هاي اطراف رفت و آمد مي كند. به دليل كوچك بودن شهر، شبكه مترو در آن وجود ندارد.

مردم ولز از ساير مردم انگلستان خونگرم تر مي باشند و علاوه بر آن تعداد بي شماري از مسلمانان پاكستاني ، هندي ، عراقي و نيز تعداد كمي ايراني در اين شهر اقامت دارند. به اين دليل شهر خيلي چهره بيگانه ندارد و حضور زنان با حجاب اسلامي پديده نادري نيست.

اگرچه كارديف داراي فرودگاه بين المللي مي باشد ولي شايد به دليل نزديكي به لندن پروازي از لندن به كارديف وجود ندارد. بنابر اين مسافرت از لندن به كارديف با قطار و اتوبوس ميسر است. مدت مسافرت و هزينه قطار و اتوبوس به ترتيب دو ساعت و 20 پوند و سه و نيم ساعت و 30 پوند است.

به دليل نزديكي ايستگاه اتوبوس به فرود گاه هيترو كه به صورت پياده يا با استفاده از نقاله ها قابل دسترسي است، مسافرت با اتوبوس از لندن به كارديف توصيه مي شود. مسير ديگر جهت مسافرت به كارديف از طريق هواپيما از تهران به فرانكفورت و از آنجا به كارديف است.

خوشبختانه مركز اسلامي دانشجويان در كارديف داراي ساختمان مستقلي مي باشد كه مكاني براي استقرار موقت دانشجويان است تا در فرصت مناسب مسكن مورد علاقه و مناسبي را تهيه كنند.

هزينه مسكن در كارديف اگرچه بستگي به شرايط و امكانات آن و منطقه شهري دارد ولي در مجموع هزينه آن معقول و قابل تحمل است.

دانشگاه كارديف بزرگترين دانشگاه استان ولز بوده و تاريخ تاسيس آن به بيش از صد سال پيش بر مي گردد. اين دانشگاه در اغلب رشته هاي تحصيلي وزارت فرهنگ و بهداشت فعاليت داشته و دانشجويان بين المللي را در مقطع فوق ليساني و دكترا مي پذيرد. سطح علمي دانشگاه كارديف بسيار خوب بوده و در بررسي به عمل آمده در سال جاري داراي مقام پانزدهم از نظر علمي پژوهشي در بيش از صد دانشگاه بريتانيا شده است.

بسياري از گروههاي اين دانشگاه داراي درجه 5A مي باشند. دانشگاه در مركز شهر و در محوطه اي زيبا و اغلب دانشكده ها و ساختمانهاي امور اداري در همان منطقه و در كنار هم واقع مي باشند. اما دانشكده هاي مهندسي و پزشكي در فاصله اي از آن قرار دارند.

سيستم كامپيوتري متصل به شبكه و بسيار وسيعي در همه دانشگاه و كتابخانه ها وجود دارد كه در دسترس دانشجويان بوده و تعدادي از سالنهاي كامپيوتر به صورت 24 ساعته در دسترس مي باشند. بروشور راهنماي كارديف و اماكن شهري به پيوست مي باشند.

مركز اسلامي دانشجويان و ايرانيان در كارديف متعلق به سفارت جمهوري اسلامي ايران در لندن مي باشد. همان گونه كه قبلا گفته شد علاوه بر اين كه اين مركز مي تواند با امكاناتي كه دارد محل استقرار اوليه و موقت دانشجويان تازه وارد باشد، داراي فعاليتهاي فرهنگي و مذهبي خوبي براي فرزندان دانشجويان، بزرگداشت اعياد و فعاليتهاي اسلامي و ملي نيز هست.

جلسات انجمن اسلامي دانشجويان در اين محل برگزار مي شود كه دانشجويان ايراني و تعدادي از ايرانيان مقيم در آن شركت مي كنند.

همان گونه كه آمد به دليل تعداد نسبتا زياد مسلمانان مقيم كارديف از ملتهاي مختلف، مراكز اسلامي متعددي به صورت مسجد و يا مركز در شهر وجود دارد كه توسط برادران پاكستاني و عراقي اداره مي شود كه نماز جمعه و نماز هاي يوميه و نيز برنامه هاي مخصوص ماه مبارك رمضان در آن برگزار مي شود.

مسلمانان پاكستاني در كل شهر كارديف به طور پراكنده ساكن هستند و مغازه ها و فروشگاه هاي مواد غذايي حلال به ويژه گوشت و مرغ در اغلب آنها و در اكثر مناطق شهر به فروش مي رسد.

علاوه بر فروشگاه ها و مغازه هاي كوچك پاكستاني و عراقي ، فروشگاه هاي زنجيره اي بزرگ مواد غذايي كه در كل انگلستان وجود دارند در كارديف نيز داراي شعبه مي باشند. از جمله اين فروشگاه ها Asda, Iceland, Kwiksave, Tesco است.

در كارديف علاوه بر فروشگاه هاي كوچك فروش ميوه در سطح شهر دو بازار ميوه نيز وجود دارد كه به عرضه ميوه با قيمت ارزانتر مي پردازند. اغلب فرودگاه هاي زنجيره اي پوشاك و لوازم خانگي در مركز شهر و همگي در يك خيابان و در يك پاساژ مستقر مي باشند.

كتابخانه عمومي شهر و نيز شعب مختلف و متعدد آن با شبكه كامپيوتري و با امكانات و كتب مناسب براي بزرگسالان و كودكان در نقاط مختلف شهر مستقر مي باشند. مراكز بهداشتي درماني كه تحت عنوان surgery معروف است و نيز دندانپزشكي، بينايي سنجي و بيمارستان هاي عمومي و تخصصي به صورت مناسب در دسترس مي باشند.

از پاركهاي بزرگ و زيباي دامن شهر و موزه ولز كه در محوطه دانشگاه واقع شده مي توان به عنوان اماكن تفريحي كارديف نام برد. سواحل نزديك به كارديف عبارتند ازBary, Barycardiffpenarth كه به ترتيب 30 دقيقه و يك ساعت با كارديف فاصله دارند.

به دليل نزديكي به اقيانوس اطلس و جريان آب گرم بر خلاف انتظار هوا در كارديف خيلي سرد نبوده ، كمترين درجه هوا در زمستان حدود 5 درجه زير صفر مي باشد. در تابستان حد اكثر دماي هوا 20-25 درجه مي باشد. البته بارانهاي مكرر و غير منتظره و رگبارهاي ناگهاني و پراكنده در كارديف مثل ساير نقاط بريتانيا امري عادي است.

Get 100% Free AdviceClick here for Special Offers