تحصیل در لندن

لندن بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهر در منطقه انگلستان و پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی است. مرکز این شهر، باستانی است و به عنوان یکی از شهرهای تاریخی جهان محسوب می‌گردد. لندن در قرون وسطی، شهری کوچک و محدود به چند محله بوده است، ولی از چند قرن گذشته، به دلیل مراجعات فراوان به آن، گرداگردش ساخته شده و به شهری بسیار بزرگ تبدیل شده است.

امروزه این شهر به عنوان مهم ترین شهر انگلستان به شمار می‌آید و ساختار اداری بسیار گسترده‌ای دارد. همچنین شهردار لندن به عنوان شهردار نمونه انتخاب شده است.

یکی از مراکز مهم مسکونی شهر لندن، شهر باستانی این شهر است که امروزه دو میلیون نفر را در خود جا داده است. این شهر در سال ها پیش با کمک رومی‌ها ساخته شده است. بعد از ساخت شهر لندن، این شهر مرکز نهضت‌های بزرگ تاریخ بوده است. این گونه از رنسانس انگلیسی با پیشرفت‌های صنعتی و انقلابی و احیای زبان گوتیک همراه بوده است.

این شهر یکی از مراکز تجاری ، مالی و فرهنگی عمده در جهان است و تاثیر فراوانی در سیاست، آموزش و پرورش، سرگرمی، رسانه ها، معماری و هنر دارد.

لندن میزبان بازیهای المپیک ۱۹۰۸ و ۱۹۴۸ بود و قرار است بازیهای المپیک ۲۰۱۲ نیز در این شهر برگزار شود.

شهر لندن طبق آمارهای رسمی جمعیتی بالغ بر ٧,۵١٢,۴٠٠ نفر (در نیمه سال ۲۰۰۶) را در داخل محدوده شهری خود گنجانده است و به عنوان پرجمعیت ترین شهر در اتحادیه اروپا مطرح می‌شود. مساحت این شهر روز به روز افزایش می‌یابد، به طوری که امروزه شهر از محدوده خودش بزرگ تر شده است و جمعیتش به ٨,٢٧٨,٢۵١ نفر (در سال ٢٠٠١) رسیده است.

جمعیت منطقه پایتختی انگلستان بین ١٢ تا ١۴ میلیون نفر تخمین زده می‌شود. مردم شهر لندن به دلیل مهاجرت از نقاط مختلف به این شهر، دارای تمدن، فرهنگ، دین و آداب و رسوم خاص خود هستند، به طوری که امروزه ٣٠٠ زبان گوناگون در این شهر تلکم می‌شود.

این شهر یکی از قطب های حمل و نقل بین المللی در جهان است و دارای پنج فرودگاه بین المللی است که عبارت‌اند از فرودگاه بین‌المللی هیثرو، فرودگاه بین‌المللی گتویک، فرودگاه بین‌المللی استانستد، فرودگاه بین‌المللی لوتن، و فرودگاه سیتی.

لندن چهار مکان باستانی مهم دارد: این مکان ها در منطقه وست مینستر قرار گرفته اند. (الف) کلیسای باستانی مارگارت. (ب) برج لندن. (پ) روستای گرینویچ. (ت) کاخ و باغ سلطنتی.

شهر لندن پايتخت و بزرگترين شهربريتانيا با 8 ميليون نفر جمعيت در جنوب انگلستان واقع شده است. اين شهراز نظرسيستم حمل نقل عمومي به 6 ناحيه تقسيم ميشود.(ناحيه1 تا 6 ) حركت وسايل نقليه عمومي از سمت چپ ميباشدودقتبه اين موضوع و استفاده از محل مخصوص عابر پياده باعث كاهش خطر تصادف مي شود.

الف : تاكسي

تاكسي كه محل توقف آن بيرون سالن انتظار فرودگاه هيترو است، حدودا با 50 تا70 پوند مسافر را به مركز شهر مي رساند. در صورتي كه بارتان زياد است و يا فكر مي كنيد كه با مشكل محل اقامت خود را پيدا مي كنيد از تاكسي تلفني كه ارزانتر از تاكسي هاي سياه رنگ است استفاده كنيد.

ب : قطار زير زميني

با استفاده از قطار زيرزميني نيز مي توان از شهر لندن رفت و آمد كرد. مقداري فاصله بين سالن فرودگاه هيترو و ايستگاه قطار زيرزميني هست كه با داشتن چرخ دستي و بار كم مشكلي در حمل بار نخواهيد داشت. ظاهرا ارزانترين وسيله براي رفتن به محل اقامت همين قطار زيرزميني است.

در محل خريد بليط قطار زيرزميني نقشه مسيرهاي آن را كه مجاني است برداريد يا از مسئول فروش بليط آن را درخواست نماييد. مي توانيد نقشه مسير هاي اتوبوس هاي شهري را نيز از همان جا دريافت كنيد. امكان دارد كه در طول مسير احتياج به تغيير قطار داشته باشيد ، كه اين كار را با كمك گرفتن از فروشندگان بليط يا كاركنان ايستگاه و استفاده دقيق از نقشه ها به راحتي مي توانيد انجام دهيد.

ج : اتوبوس

اتوبوسهاي فرودگاه هيترو در مسير هاي خاصي بين شهر لندن و فرودگاه رفت و آمد مي كنند، قبل از استفاده از آن در مورد مسير حركت و مقصد خودتان مطمئن شويد.

اگر مجبور به استفاده زياد از وسايل حمل و نقل عمومي هستيد مي توانيد بليط هفتگي، روزانه، يا ماهانه خريداري كنيد كه معمولا براي استفاده از اتوبوس شهري، قطار زيرزميني و قطار داخل شهر داراي اعتبار است.

شايان ذكر است كه هزينه بليط هاي ماهانه و هفتگي به نسبت ارزانتر از بليط روزانه است و اگر قصد داريد بعد از ساعت نه و نيم از قطار زيرزميني استفاده كنيد بليط هاي روزانه رفت و برگشت ارزانتر و مناسب تر از رفت و برگشت عادي قبل از ساعت نه و نيم است.

لندن پايتخت كشور انگلستان همان گونه كه آخرين تحقيقات نشان مي دهد بعد از شهر توكيو گران ترين شهر دنيا است. اجاره مسكن در شهر لندن بسته به مناطق مختلف بسيار گران تر از شهرهاي ديگر انگلستان است. بنا بر اين در صورت امكان از گرفتن پذيرش در شهر لندن بايد خودداري كرد و در صورت ناچار بهتر است قبل از آمدن به لندن از دانشگاه درخواست مسكن نموده و فرمهاي مربوطه را پر كرده و به آنها ارسال نماييد.

اطلاعاتي كه در زير مي آيد اشاره به هزينه زندگي در لندن دارد كه توسط دانشگاه لندن در سال 1999 تهيه شده است. بايد توجه داشت كه ارقام تنها به عنوان راهنمايي براي آشنايي دانشجويان عزيز است. زيرا هزينه واقعي زندگي بستگي به احتياجات دانشجويان و نحوه زندگي هر فرد دارد.

الف : اجاره مسكن

همانگونه كه قبلا آمد اجاره مسكن بستگي زيادي به منطقه انتخابي ( مركز لندن به خاطر نزديكي به دانشگاه ها و مراكز مهم از گرانترين مناطق است. ) دارد.

آپارتمانهاي دانشگاه

قيمت متوسط در هر ماه

سويت 800 پوند

آپارتمان يك خوابه :1000 پوند

آپارتمان دوخوابه : 1400 پوند

مسكن شخصي

قيمت متوسط در هفته ( مركز لندن)

سويت : 190 پوند

آپارتمان يك خوابه : 250 پوند

آپارتمان دوخوابه :320 پوند

دانشجوياني كه در منازل شخصي زندگي مي كنند بايد سالانه حدود 400 تا 500 پوند براي هزينه گاز و برق در نظر بگيرند.

ب : غذا

دانشجوياني كه در اتاق هاي دانشگاه زندگي مي كنند و هزينه صبحانه و شام را با اجاره اتاق پرداخت مي كنند بايد براي بقيه هزينه خورد و خوراك خود حدود 30 پوند در هفته در نظر بگيرند.

اما دانشجوياني كه در آپارتمانهايي كه دانشجو خود تهيه غذا را بر عهده دارد و منازل اجاره اي شخصي زندگي مي كنند، بايد براي هزينه خورد و خوراك خود حدود 80 پوند در هفته در نظر بگيرند.

ج : هزينه رفت و آمد

همان گونه كه در بخش پيش آمد براي رفت و آمد به دانشگاه و منزل تهيه كارتهاي قطار يا اتوبوس مقرون به صرفه است.

قيمت كارت قطار زيرزميني براي يك ماه به قرار زير است :

( Zone 1) ناحيه يك : 106£

( Zone1&2 ) ناحيه يك و دو: 106£

(Zone1- 3 ) ناحيه يك تا سه :123.70£

(Zone 1-4) ناحيه يك تا چهار : 151.30£

(Zone1-5) ناحيه يك تا پنج :180.50£

(Zone 6) ناحيه شش : 193.60£

قيمت منطقه يك از همه مناطق بيشتر است و اگر رفت و آمد بدون گذر از منطقه يك صورت بپذيرد بسيار ارزانتر خواهد بود. براي مثال قيمت يك منطقه 80/30 و قيمت دو منطقه 20/44 پوند خواهد بود.( اگر شامل منطقه يك نبا شد ) اما متاسفانه در بيشتر موارد براي رفتن به منطقه شرقي، غربي، شمالي و جنوبي مناطق دو و سه و چهار و پنج و شش بايد از منطقه يك گذر كرد. اما خوشبختانه دانشجويان از تخفيف يك سوم قيمت برخوردار هستند.

د : هزينه شخصي و كتاب

هزينه كتاب بستگي زيادي به نوع رشته و كتابخانه دانشگاه و علائق فرد دارد، اما حدود 500 پوند براي خريد كتاب در نظر گرفته مي شود.

هزينه شخصي نيز بستگي زيادي به نوع زندگي و تفكر و جهان بيني هر فرد دارد، اما براي هزينه تلفن و وسايل نظافت و غيره حدود 20 پوند در هفته در نظر گرفته مي شود. در اين بخش هزينه لباس و مسافرت و غيره در نظر نگرفته شده كه ضرورتا بخشي از هزينه زندگي را در بر مي گيرد.

به طور خلاصه هزينه زندگي بر اساس براورد دانشگاه لندن براي يك دانشجوي متاهل 12000 تا 20000 پوند در سال خواهد بود. براي هر بچه حد اقل بايد 2500 پوند در سال در نظر گرفت. به علاوه براي كودكاني كه نياز به مهد كودك دارند نيز بايد حدود 150 پوند در هفته منظور كرد.

خوشبختانه در شهر مدرسه ايراني بزرگي وجود دارد كه با توجه به وجود سرويس رفت و آمد مشكل زيادي براي فرزندان دانشجويان پيش نخواهد آمد.

آدرس و شماره تلفن مدرسه ايراني در لندن ذيلا آورده شده است :

100 Carlton Vale

London NW6 5HE

Tel : 0207 – 3728051

5 – مراكز خريد

براي خريد مايحتاج زندگي سه دسته مراكز خريد وجود دارد كه در قيمت بعضي اجناس با هم متفاوتند :

الف : كليه خواربار، خشكبار و بسياري از احتياجات روزانه ( به غير از گوشت و تره بار) را مي توان از فروشگاه هاي زنجيره اي بزرگ مانند Asda, Tesco, Sainsbury, Lidle, Aldi, Safeway, كه باصرفه تر و آسانتر است تهيه نمود. لازم به ذكر است كه اجناس و مواد غذايي فروشگاه هاي Aldiو Asda از فروشگاه هاي ديگر ارزانتر و مناسبتر است.

ب : در اكثر مناطق لندن فروشگاه هاي گوشت ذبح اسلامي كه توسط برادران پاكستاني عرب اداره مي شود وجود دارد و از اين جهت هيچ گونه مشكلي وجود ندارد. البته براي شناخت يك فرد مطمئن براي ارائه مواد خوب و سالم مي توانيد از دانشجويان قديمي تر و ايرانيان مقيم كمك بگيريد.

ج : اگرچه فروشگاه هاي ذكر شده همگي ميوه و بسياري از سبزيجات را براي فروش ارائه مي كنند اما اين مواد را در بازار هاي ميوه مي توان ارزانتر به دست آورد.براي مثال در منطقه شرق لندن مي توان به بازار Upton Market ، در شمال بازار Wembley كه فقط در روزهاي يكشنبه صبح داير است و محله Alperton كه اكثر فروشنده ها هندي و پاكستاني مي باشند و همه روزه تا دير وقت مشغول به كار هستند نيز وجود دارد.

در غرب South Hall و بازار South Hall كه فقط روزهاي شنبه باز است مواد خوراكي و مايحتاج زندگي را به قيمت مناسب ارائه مي كنند. در مركز لندن به بازارهاي Kilburn, Shepherd’s Bush مي توان مراجعه كرد. قابل توجه است كه در اكثر مناطق لندن از اينگونه بازار ها موجود مي باشد كه با آشنايي با منطقه و كمك گرفتن از دوستان ديگر مي توانيد به آنجا مراجعه نماييد. از بازار هاي خوب ديگر در شمال شرق Fins bury Park و جنوب شرق Liverpool Street, Aldgate East است.

نشاني و شماره تلفن كنسولگري جمهوري اسلامي ايران :

London W8 5DB

Tel : 02079375225

نشاني و شماره تلفن هواپيمايي ملي ايران در لندن :

73 Piccadilly London W1

Tel : 02074097997

 

Get 100% Free AdviceClick here for Special Offers